bonitační řád
BONITAČNÍ ŘÁD
Článek l.0 – Všeobecná ustanovení
1.1 Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která slouží k posouzení chovné upotřebitelnosti jedince, t.j. získávání poznatků o exteriérových a povahových vlastnostech předvedených psů, jejich nedostatcích a vadách ve srovnání se standardem plemene dobrman. Získané údaje na bonitaci se zaznamenávají ve formě kódu a zapisují se do průkazu původu a jsou součástí údajů o psu nebo feně.
1.2 Rozeznávají se tři druhy bonitace:
a/ základní
b/ pracovní
c/ výběrová
Účast na bonitaci je podmíněna členstvím majitele předváděného jedince v Dobrman klubu České republiky a její úspěšné absolvování je jednou z podmínek pro zařazení psů a fen do chovu. Dále je účast na bonitaci podmíněna splněním všech podmínek chovnosti viz článek 6.4. chovatelského řádu s výjimkou pracovní bonitace, kdy účast na bonitaci není podmíněna úspěšným splněním zkoušky ZVV2 resp. IPO 3 či VPG 3.
1.3 Bonitace se mohou zúčastnit pouze psi a feny /dále jen psi/ s průkazem původu vydaným plemennou knihou uznávanou FCI, kteří absolvovali svod dorostu /účast na svodu není nutná u jedinců importovaných/, kteří dosáhli věku minimálně 15 měsíců pro základní bonitaci.
1.4 Výběrová bonitace je celkově náročnější v posuzování exteriéru a povahy.
1.5 Účast na výběrové a pracovní bonitaci je podmíněna:
– úspěšným absolvováním základní bonitace
-splněním podmínek pro případné zařazení pracovního nebo do výběrového chovu viz čl.6.4 chovatelského řádu. Pouze u pracovní bonitace k účasti není požadováno úspěšné splnění zkoušek vyššího stupně – věk minimálně 2 roky.
1.6 Bonitace se mohou zúčastnit pouze zdravá zvířata, předvedená v dobré kondici, bez klinických známek onemocnění.
1.7 Háravé feny se mohou bonitace zúčastnit, ale jejich majitel musí na tuto skutečnost upozornit pořadatele ještě před vstupem feny do prostoru konání bonitace a její posuzování probíhá na závěr celé akce.
1.8 Opakování všech druhů bonitací u jedinců splňujících podmínky zařazení do chovu není možné.
1.9 U jedinců vyřazených z chovu z důvodu vad exteriéru stanovených jako vady vyřazující, není opakování bonitace možné.
1.10 U jedinců, kteří neuspěli při základní bonitaci z důvodu povahy je přípustné opakování bonitace, celkem třikrát. Přitom je nutné znovu absolvovat celou bonitaci. Doba pro opakování bonitace se neurčuje. V případě neúspěchu i při třetím pokusu je jedinec definitivně vyřazen z chovu. Z chovu bude rovněž vyřazen i jedinec, jehož reakce na střelbu byla označená stupněm plachý. Výběrovou a pracovní bonitaci je možné také opakovat, celkem třikrát. Při opakovaném neúspěchu z důvodu povahy na výběrové či pracovní bonitaci platí bonitace základní beze změny bonitačního kódu.
1.11 Odstoupení v průběhu bonitace je nepřípustné.
1.12 Bonitační komise může ze závažných důvodů svoje rozhodnutí o způsobilosti k chovu odložit na další bonitaci. V tomto případě se poplatek za bonitaci nevrací.
1.13 U importovaných jedinců je povinností majitele psa absolvovat bonitaci v ČR, i kdyby tento jedinec splnil bonitaci v jiné zemi. Výjimku tvoří importovaní psi, kteří mají splněno min. ZTP v zemi původu nebo bonitaci v zemi původu uznávanou.
Článek 2.0 – Zásady pro pořádání bonitací
2.1 Pořadatelem bonitací je Dobrman klub ČR, který může pověřit uspořádáním bonitace některou organizaci kynologie.
2.2 Datum a místo konání bude uveřejněno na internetových stránkách DKČR.
2.3 Kynologická organizace, mající zájem o uspořádání bonitace zažádá včas Dobrman klub ČR o pověření uspořádání akce a projedná další podrobnosti.
2.4 Pořádající organizace na tuto akci vybere figuranta ze seznamu figurantů ČKS s kvalifikací minimálně 1. třídy.
Článek 3.0 – Práva pořadatele
3.1 Žádat písemné přihlášky čitelně a úplně vyplněné. Ve zdůvodněných případech lze přihlášku odmítnout a vrátit.
3.2 Žádat od majitele úhradu poplatku za bonitaci předem.
3.3 Ve zdůvodněných případech odvolat konání akce a toto neprodleně písemně oznámit předsednictvu Dobrman klubu ČR a všem přihlášeným účastníkům. Zrušení akce musí být oznámeno minimálně jeden týden před konáním akce.
3.4 Stanovit vedoucího akce a pomocníky, pokud je na akci nedelegoval Dobrman klub ČR.
3.5 Prostřednictvím vedoucího akce vznášet připomínky, případně stížnosti na počínání delegovaných funkcionářů, majitelů psů nebo diváků, Dobrman klubu ČR.
Článek 4.0 – Povinnosti pořadatele
4.1 Zajistit včasné naplánování akce. V žádosti o přidělení akce uvést datum a místo konání akce, jméno a adresu vedoucího akce, který za akci zodpovídá.
4.2 Schválený termín zveřejnit na internetových stránkách DKČR.
4.3 Na akci zajistit zkušebního psa (v případě pracovní či výběrové bonitace).
4.4 Uhradit delegovaným funkcionářům, členům bonitační komise a figurantovi cestovné, stravné, odměny za posuzování dle platných vyhlášek a směrnic ČKS.
4.5 Jeden měsíc před konáním akce doporučeným dopisem vyrozumět delegované funkcionáře o bližších podrobnostech akce ÚPCH zaslat minimálně týden před konáním akce seznam přihlášených jedinců.
4.6 Pokud byl na akci delegován hospitant, oznámí tuto skutečnost pořadatel klubu.
4.7 Zajistit řádný průběh akce i po stránce technické. Prostor pro posuzování ohradit obdobně jako na výstavách a vybavit zahradním pavilonem nebo deštníkem, informační tabulí na zapisování výsledků, 2 stoly, 3 židlemi, psacím strojem, nádobou s vodou, mýdlem, ručníkem. Dále připravit startovní čísla, úvazné lano pro přezkušování povah, pistoli na střelbu včetně nábojů, vhodný ochranný rukáv (po dohodě s delegovaným figurantem), zároveň pořadatel vyhradí jednu místnost pro práci bonitační komise a zároveň předem předvyplní záhlaví bonitační karty a formuláře „Schéma povahy“.
4.8 Výše poplatku za bonitaci je v pravomoci pořadatele a podléhá schválení předsednictva DKČR.
Článek 5.0 – Práva majitele psa
5.1 Přihlásit se na bonitaci.
5.2 Obdržet pokyny a informace od pořadatele potřebné k účasti na bonitaci.
5.3 Žádat na závěr akce zdůvodnění zadaných bonitačních kódů, resp. případné nezařazení do chovu apod.
5.4 Obdržet kopii bonitační karty se všemi záznamy.
5.5 Zaslat průkaz původu na plemennou knihu pro zařazení psa do chovu k přeregistraci – viz chovatelský řád.
Článek 6.0 – Povinnosti majitele psa
6.1 Ve stanoveném termínu zaslat řádně vyplněnou přihlášku na adresu pořadatele, zaslat složenkou poplatek, je-li toto podmínkou účasti.
6.2 Odevzdat při prezentaci průkaz původu psa, oboustrannou kopii PP, pracovní knížku, očkovací průkaz a legitimaci člena DKČR. Předat bonitační komisi alespoň jednu fotografii bonitovaného jedince ve výstavním postoji o rozměrech 7 x l0,5 až 9 x l3 cm, což je jedna z podmínek pro zařazení psa do chovu.
6.3 Dostavit se včas na místo konání bonitace, zúčastnit se jí po celou dobu a řídit se pokyny bonitační komise a pořadatelů.
6.4 Dbát bezpečnostních a veterinárních předpisů a opatření.
6.5 Opatřit psa hladkým obojkem, pevným vodítkem, případně postrojem a u pracovní bonitace též bezpečným náhubkem. Majitel zodpovídá za škody psem způsobené a proto je povinen počínat si tak, aby ke škodě nedošlo.
6.6 Nechat si zapsat výsledek bonitace do průkazu původu psa.
Článek 7.0 – Bonitační komise
7.1 Posuzování psů na bonitaci mohou provádět vybraní rozhodčí s potřebnou kvalifikací, delegovaní předsednictvem Dobrman klubu ČR, kteří jsou podrobně seznámeni se stavem chovu a postupují ve své práci podle chovatelských záměrů DKČR. Nerespektování těchto zásad může mít za následek odvolání z bonitační komise vedením Dobrman klubu ČR.
7.2 Bonitační komise posuzuje kolektivně. Tvoří ji:
a/ rozhodčí pro exteriér, který je současně předsedou bonitační komise
b/ rozhodčí pro posuzování povahy, který má kvalifikaci rozhodčího ČKS pro výkon
c/ ústřední poradce chovu nebo osoba delegovaná předsednictvem DKČR
7.3 Člen bonitační komise nesmí posuzovat jedince ve svém vlastnictví či ve vlastnictví osoby blízké.
7.4 Počet posouzených jedinců pro bonitační komisi v jeden den je maximálně 25 psů.
7.5 Všichni členové bonitační komise po celou dobu hodnocení psů úzce spolupracují, stanovují konečný kód a rozhodují o zařazení do chovu. Každý člen komise je přitom pověřen dílčími úkoly:
rozhodčí exteriéru navrhuje kód exteriéru
rozhodčí pro posuzování povahy navrhuje kód povahy
poradce chovu hodnotí chovnou upotřebitelnost předvedeného jedince na základě návrhu rozhodčího
exteriéru a rozhodčího povahy, s ohledem na splnění podmínek chovnosti dle chovatelského řádu a v
případě výběrové bonitace zároveň vyhodnocuje odchov.
7.6 Bonitační komise je povinna zapsat do průkazu původu a bonitační karty dosažený bonitační kód a písemně vyjádřit, zda pes splnil stanovené podmínky pro zařazení do chovu nebo nikoliv, tzn. jestli:
– splnil podmínky základní, pracovní nebo výběrové bonitace, označí se: SPLNIL.
– nevykazuje-li žádnou z vad vyřazujících z chovu, ale nesplnil část přezkušování povahy, označí se: NESPLNIL.
– při opakovaném nesplnění přezkušování povahy při bonitaci či při reakci na střelbu označenou stupněm plachý dle čl. 1.11 tohoto řádu, označí se: VYŘAZEN.
– vykazuje-li některou z vad vyřazujících z chovu, označí se: VYŘAZEN.
– bylo-li rozhodnutí odloženo dle čl. 1.13, označí se: ODLOŽENA.
Poznámka: Potvrzení chovnosti provádí plemenná kniha do zaslaného průkazu původu /u psa se PP zasílá doporučeně plemenné knize po splnění všech podmínek chovnosti, kdežto u fen se PP přikládá
až k přihlášce k zápisu štěňat prvního vrhu/. Po úspěšném absolvování vyšší bonitace majitel psa nebo feny zasílá PP znovu k přeregistraci /event.u feny až s přihláškou k zápisu štěňat 1.vrhu/.
7.7 Výsledek posouzení psa potvrdí svým podpisem členové bonitační komise v průkazu původu a na bonitační kartě. Kopii bonitační karty s tabulkou povahy předá bonitační komise majiteli a zároveň odůvodní na požádání dosažený výsledek.
7.8 Bonitační komise předá originál bonitační karty ústřednímu poradci chovu k archivaci.
Článek 8.0 – Bonitační kód
8.1. Pro plemeno dobrman je vypracován samostatný kódovací systém z písmen a číslic, který je podrobně uveden na bonitační kartě.
8.2 U základní a pracovní bonitace jsou znaky plemenné příslušnosti a odchylky od standardu označovány písmeny. V této části kódu je možno uvést více znaků. Povahové vlastnosti jsou vyjádřeny kódem a tabulkou Schéma povahy.
8.3. U výběrové bonitace, která bude probíhat po vzoru ZTP, je převzat německý kódovací systém – viz článek 11. „výběrová bonitace“.
Článek 9.0. – Základní bonitace, přezkušování povahových vlastností
9.1. Průběh základní bonitace
a) Prověřuje se současně povaha i exteriér. Psovod s upoutaným psem se hlásí u bonitační komise,
která kontroluje tetování psa.
b) Dále je pes posouzení v klidu i v pohybu, vážen a měřen. Psi, kteří se nenechají změřit a zvážit,
vykazují problémy v povaze a psi agresivní jsou okamžitě vyloučení z dalšího průběhu bonitace.
Článek 9.2 – Základní bonitace, přezkušování povahových vlastností. Zkouška povahových vlastností se hodnotí ve dvou etapách a to:
1.etapa: chování psa při měření, vážení a po celou dobu posuzování exteriéru.
2.etapa:
a) skupina sestávající z 8 – 10 osob nejprve vytvoří uzavřenou stěnu (řadu) a psovod se psem upoutaným na vodítku se přiblíží ke skupině a projde otevřeným středem.
b) na pokyn rozhodčího se skupina a psovod otočí a opět kráčejí proti sobě a pes a psovod opět projdou mezerou mezi 2 osobami ve středu řady. Při průchodu psa skupinou je vygenerován akustický signál (zatřesení – nádoba naplněná kamínky).
c) na pokyn rozhodčího se skupina a psovod znovu otočí a psovod se psem projde otvorem ve skupině ještě jednou. Při průchodu skupinou je nyní vygenerován optický signál (otevření deštníku).
d) následně skupina vytvoří velký kruh. Psovod jde se psem na vodítku doprostřed tohoto kruhu a bez povelu se zastaví. Na pokyn rozhodčího se skupina začne rychle pohybovat směrem k psovi a psa i psovoda těsně obstoupí. Tento postup se zopakuje podruhé.
e) na pokyn rozhodčího se skupina rozpustí a bude jen tak chodit mezi sebou na místě. Psovod se psem na vodítku prochází, bez nátlaku, prochází skrz korzující skupinu kolem jednotlivých osob.
f) poté se psovod přiblíží čelem k samostatně stojící osobě a těsně ji obejde zprava. Psovod se poté před touto osobou zastaví a pozdraví jí potřesením ruky. Během celé sekvence nesmí pes projevit agresivní, plaché nebo nervózní chování.
g) během všech cviků je důležité, aby na psa nebyl vyvinut ohrožující vliv.
h) měly by zde být posuzovány pouze sebedůvěra, nebojácnost, temperament, zvládnutí vedení a práh podráždění.
ch) psovod a pes nyní pokračují směrem k osamocenému místu a na pokyn rozhodčího se otočí a kráčejí směrem k rozhodčímu, pes je přitom volně na vodítku. Během přibližování k rozhodčímu jsou na jeho pokyn vypáleny dva výstřely z pistole (ráže 6mm). Psi projevující strach z výstřelu ze zbraně nejsou vhodní k chovu. Citlivost na výstřely ze střelných zbraní musí být jasně rozlišena od strachu.
i) nyní se psovod se psem odebere na osamocené místo. Psovod uváže psa na vodítko poskytnuté pro tento účel (minim. 5m dlouhé), sejme psovi vlastní vodítko a aniž by na psa vyvíjel tlak např. povelem „sedni“, se psovod odebere z jeho dohledu.
j) osamocené místo musí být volně přístupné ze všech směrů (tzn. v příslušné vzdálenosti od stěn, plotů, stromů, křoví atd.)
k) izolace psa potrvá přibližně 5 minut. Následně projde rozhodčí ve vzdálenosti 2 až 3 kroků kolem psa a obejde ho kolem dokola, aniž by jej zastrašoval. Rozhodčí se poté zastaví před psem a v jeho blízkosti upustí nějaký předmět (např. časopis, podložka se sponou). Chování psa během nepřítomnosti psovoda je zvláště nutné si všímat.
l) na pokyn rozhodčího jde psovod ke psu.
9.3 Žádoucí projevy jsou zaznamenávány ve vyčárkovaných políčcích, přípustné projevy v políčcích tečkovaných a nežádoucí – vylučující projevy zaznamenávány v políčcích bílých. Na základě grafického vyjádření povahového projevu vyznačeného v povahovém schématu se provádí vyhodnocení a zadání povahového kódu psa nebo feny a to z hlediska vyšší nervové činnosti /vyrovnanost vzruchů a útlumů/.
9.4 Schéma povahy.
Odvaha-sebejistota – rozdělení nedostatečný, střední, výrazný, víc než výrazný
Ovladatelnost
Temperament
Reakce na střelbu – rozdělení lhostejný, malá reakce, citlivý, plachý
9.5 Povahové kódy:
A – vhodný pro chov. Jedinci, kteří ve všech částech posuzování přesvědčili svojí sebejistotou a vyrovnanou povahou
B – vhodný pro chov. Jedinci, kteří svojí povahou příliš nepřesvědčili, ale jejich charakterový projev je stále ještě přijatelný.
Článek 10.0. – Pracovní bonitace, přezkušování povahových vlastností
10.1 Pracovní bonitace se mohou zúčastnit pouze jedinci, kteří mají splněna ostatní kriteria pro zařazení do pracovního chovu s výjimkou zkoušek vyššího stupně /výstava, základní bonitace, RTG DKK/ – viz čl. 6.4 chovatelského řádu DKČR.
10.2. Průběh pracovní bonitace
a) Prověřuje se současně povaha i exteriér. Psovod s upoutaným psem se hlásí u bonitační komise, která kontroluje tetování psa.
b) Dále je pes posouzení v klidu i v pohybu, vážen a měřen. Psi, kteří se nenechají změřit a zvážit, vykazují problémy v povaze a psi agresivní jsou okamžitě vyloučení z dalšího průběhu bonitace.
10.3 Pracovní bonitace, přezkušování povahových vlastností. Zkouška povahových vlastností se hodnotí ve čtyřech etapách a to:
1.etapa: chování psa při měření, vážení a po celou dobu posuzování exteriéru.
2. etapa: cestou k začátku provádění 3. etapy prochází psovod se psem na vodítku bez košíku skupinou 5 -ti osob nepravidelně se pohybujících /nejmenší vzdálenost od psa je cca jeden krok/.
Osoby provádějí přeměřené rušivé vlivy: hovor, nesení velkého zavazadla, upuštění klíčů, otevření deštníku nad hlavou apod. /.
3.etapa: chování psa bez vlivu psovoda. Psovod uváže psa, opatřeného bezpečným náhubkem, obojkem nebo postrojem na 3 m dlouhé pružné lano upevněné na otáčivém kolíku a odejde do určeného úkrytu. Úkryt je v blízkosti výchozího postavení figuranta. Po určité době /1 až 3 minuty/ vystoupí na pokyn rozhodčího figurant /musí být chráněn ochranným oděvem/ z úkrytu, vzdáleného cca 30 m od uvázaného psa. Jde normální chůzí s ukrytým obuškem /používaný při výcvikových akcích/ ke psu. Psa míjí ve vzdálenosti cca 1 m. Při míjení psa, t.j. ve vzdálenosti cca 2 m, se na pokyn rozhodčího vystřelí z opačné strany úkrytu psovoda. Při střelbě ráže 6 mm je vzdálenost střelce cca 25 metrů, při ráži 9 mm cca 40 metrů. Figurant pokračuje v přímé chůzi dalších l0 až l2 m. Potom se prudce otočí, hlasově na sebe upozorní a zaútočí na psa, přičemž se snaží nápřahy obuškem a
křikem psa odehnat, ale neprovádí úder. Útok figuranta končí fyzickým kontaktem se psem nebo útěkem psa. Zde figurant setrvá 2 až 3 vteřiny. Bezprostředně po odchodu figuranta jde jeden člen bonitační komise ke psu s úmyslem navázat s ním přátelský kontakt a psa pohladit.
4.etapa: samostatnost psa v blízkosti psovoda. Psovod se psem bez náhubku /psa drží za obojek/ postupuje určeným směrem. Ve směru postupu je několik úkrytů, ze kterých je možno provést přepad /např. za autem, rohem budovy, zástěnou, keřem apod./. Místa úkrytu figuranta je možné v průběhu bonitace nepravidelně měnit, aby psovod o úkrytu nevěděl. Ve vzdálenosti psovoda cca 8 m od ukrytu provádí figurant z úkrytu přepad psovoda /zepředu/. V okamžiku přepadu psovod pouští psa a pes musí tento přepad zlikvidovat a provést zákus do rukávu. Po celou dobu zákroku je možné psa povzbuzovat povely. Na pokyn rozhodčího přestává figurant bojovat a zastaví se do pozice klidu. Po puštění /lze použít povel/ jde psovod na povel rozhodčího ke psu, zařadí se k němu a přidrží psa za obojek. Následně odbíhá figurant od psovoda. Po dosažení vzdálenosti cca 50 m psovod vypouští na pokyn rozhodčího psa k zadržení. Figurant se otočí na pokyn rozhodčího /pes uběhl cca polovinu určené vzdálenosti/ a provádí protiútok na psa. Po celou dobu zákroku je možné psa povzbuzovat povely. Při protiútoku se snaží figurant výhružnými nápřahy prutem a křikem psa zahnat. Po zákusu psa figurant provede dva přiměřené údery obuškem na méně citlivá místa. Psovod jde nebo běží pro psa z místa vypuštění až na pokyn rozhodčího. V průběhu bonitace se hodnotí zejména: odvaha, sebejistota, ovladatelnost, temperament, ostrost, obranný pud, bojovnost, odolnost, tvrdost, dráždivost, útlum a reakce na střelbu. Síla projevu jednotlivých povahových vlastností se zaznamenává křížkováním do schématu povahy. Ve všech aktivních disciplínách se posuzuje rychlost, razance, síla a opravdovost obrany či útoku, nikoli kvalita a čistota provedení.
10. 4. Žádoucí projevy jsou zaznamenávány ve vyčárkovaných políčcích, přípustné projevy v políčcích tečkovaných a nežádoucí – vylučující projevy zaznamenávány v políčcích bílých. Na základě grafického vyjádření povahového projevu vyznačeného v povahovém schématu se provádí vyhodnocení a zadání povahového kódu psa nebo feny a to z hlediska vyšší nervové činnosti /vyrovnanost vzruchů a útlumů/ a na základě síly projevu /rychlost, opravdovost, razance obrany či útoku/.
10.5. Kategorie I – dle schématu povahy:
odvaha – sebejistota: výrazná až víc než výrazná
ostrost: střední až výrazná
obranný pud: výrazný až víc než výrazný
bojovnost: výrazná až víc než výrazná
odolnost-tvrdost: výrazná až víc než výrazná
střelba: malá reakce, lhostejný,citlivý, plachý
10.6 Kategorie II – dle schématu povahy – všichni ostatní jedinci, kteří splnili podmínky povahové části bonitace, ale nebyli zařazeni do kategorie I.
10.7. Povahové kódy:
IA – vzruchy a útlumy jsou v rovnováze, síla projevu dle článku 10.4
IB – vzruchy převažují nad útlumy, síla projevu dle článku10.4
IC – útlumy převažují nad vzruchy, síla projevu dle článku 10.4
IIA – vzruchy a útlumy jsou v rovnováze, síla projevu dle článku 10.5.
IIB – vzruchy převažují nad útlumy, síla projevu dle článku 10.5.
IIC – útlumy převažují nad vzruchy, síla projevu dle článku 10.5.
Povahové kódy jsou nedílnou součástí bonitačního kódu a uvádějí se za kódem exteriéru.
10.8. Schéma povahy
Odvaha-sebejistota – rozdělení nedostatečný, střední, výrazný, víc než výrazný
Ovladatelnost -„-
Temperament -„-
Ostrost -„-
Obranný pud -„-
Bojovnost -„-
Odolnost-tvrdost -„-
Práh dráždivosti – rozdělení nízký, střední, vysoký, velmi vysoký
Reakce na střelbu – rozdělení lhostejný, malá reakce, citlivý, plachý
Článek 11.0 – Výběrová bonitace
11.1 Výběrové bonitace se mohou zúčastnit pouze jedinci, kteří mají splněna ostatní kriteria pro zařazení do výběrového chovu /výstavy, zkouška I.st.,, základní bonitace, RTG DKK/ – viz čl. 6.4 chovatelského řádu DKČR.
11.2 Průběh výběrové bonitace
a) Prověřuje se současně povaha i exteriér. Psovod s upoutaným psem se hlásí u bonitační komise, která kontroluje tetování psa.
b) Dále je pes posouzen v klidu i v pohybu, je změřen. Psi, kteří se nenechají změřit, vykazují problémy v povaze a psi agresivní jsou okamžitě vyloučení z dalšího průběhu bonitace.
11.3 Výběrová bonitace, přezkušování povahových vlastností. Zkouška povahových vlastností se hodnotí ve třech etapách a to:
1.etapa: chování psa při měřen a po celou dobu posuzování exteriéru.
2.etapa: průběh této etapy je totožný s 2.etapou základní bonitace – viz čl. 9.2 bonitačního řádu
3. etapa:
a) psovod se svým psem vzdálí z dohledu útočníka, rozhodčí určí, kde má psovod se svým psem zůstat. Kožený obojek či postroj jsou pro úkoly 3. etapy přípustné.
b) na pokyn rozhodčího psovod se psem na vodítku znovu vstoupí do zkušebního prostoru na určený výchozí bod.
c) na pokyn rozhodčího se psovod a pes odeberou směrem k úkrytu (je možné poskytnutí jedné nebo dvou skrýší).
d) na pokyn rozhodčího provede útočník z úkrytu útok.
e) psovodovi je dovoleno svého psa verbálně povzbuzovat.
f) útočník psovi pohrozí teprve, až se zakousne do rukávu.
g) během tohoto útoku se psovi dostane pohrůžek verbálních a fyzických (obuškem).
h) na pokyn rozhodčího útočník útok ukončí.
Objasnění: povinností je, aby měl na sobě útočník kompletní ochranný oblek a kožený obušek běžně používaný ve sportovní kynologii. Útočník smí postupovat pouze dle pokynů rozhodčího. Útok je veden vždy čelně a proti psu. Pokud pes útok vrací, útočník mu verbální a fyzicky pohrozí. Obušek smí být použit pouze pro pohrůžku, za žádných okolností k úderům psa.
ch) útočník následně ustoupí asi o 50 kroků a skryje se dle pokynů rozhodčího.
i) ve stejnou dobu psovod svého psa odvolá a odejde se psem na rozhodčím určené místo, sejme psovi vodítko.
j) rozhodčí pak útočníka zavolá a ten poběží proti psovi, psovod na pokyn rozhodčího psa pustí
k) útočník psovi verbálně a fyzicky pohrozí, nepoužije úderů, obuškem pouze hrozí.
l) psovodovi je dovoleno svého psa verbálně povzbuzovat.
m) na pokyn rozhodčího se útočník zastaví, psovod na pokyn rozhodčího přikročí ke psovi a připne mu vodítko, podá zprávu rozhodčímu.
11.4 Povahové kódy
IA – vhodný pro chov. Psi, kteří jsou vzhledem ke svému celkovému charakterovému zjevu v pořádku. Pes může obdržet klasifikaci 1A pouze tehdy, projeví-li se jistým a vynikajícím dojmem v klidu i při plnění úkolů v doprovodu člověka.
IB – vhodný pro chov. Psi, jejichž celkový charakterový zjev je ve smyslu chovatelských standardů stále přijatelný. Pes bude klasifikován 1B, je-li jeho chování v klidu přijatelné a projevuje-li obranářský bojový instinkt.
Odročen – psi, o jejichž vystupování panují oprávněné obavy, pokud jde o sílu charakteru, musí být odročeni.
Nevhodný pro chov – agresivní, bázliví a nervózní psi nemohou být prohlášeni za vhodné pro chov.
11.5 Celý bonitační kód se tedy skládá:
– z exteriérového kódu hodnoceného výstavní známkou
– z povahového kódu – viz č. 11.3
12.0 Závěrečná ustanovení
12.1 Rozhodnutí bonitační komise je konečné. Je možné podat stížnost předsednictvu Dobrman klubu ČR v případě porušení tohoto řádu.
12.2 Proti rozhodnutí bonitační komise je možné se odvolat k předsednictvu DKČR do sedmi dnů po konání bonitace, které každý případ individuálně posoudí a rozhodne. Předsednictvo musí rozhodnout do 1 měsíce po obdržení výsledku bonitace, a to doporučeným dopisem. Vyhoví-li výbor tomuto odvolání, bude bonitace opakována před bonitační komisí při další bonitace (rebonitace). Výsledek takto opakované bonitace je konečný. Za odvolání zaplatí odvolatel částku ve výši 1.000,- Kč splatnou s podáním odvolání. V případě uznání důvodů odvolání je tato částka vratná k rukám odvolatele.
12.3 Bonitační řád je závazný pro všechny majitele a držitele dobrmanů s průkazem původu, kteří budou provádět chovatelskou činnosti dle chovatelského řádku DKČR.
12.4 Podmínky, za kterých lze jedince bonitované dle tohoto řádu chovně využívat, upravuje chovatelský řád DKČR.
12.5. Tento bonitační řád byl schválen členskou schůzí Dobrman klubu ČR dne 8. dubna 2001, aktualizován členskou schůzí Dobrman klubu ČR dne 26.2.2011 a členskou schůzí dne 2.3.2013 a nabývá účinnosti dnem 3.3.2013. Současně se k tomuto datu ruší dříve vydaný bonitační řád.